Pripremanje voća
Promene sastojaka voća u procesu pripremanja
Kod ljuštenja i usitnjavanja dolazi do promene boje na površini oljuštenog voća. Ova promena boje može se sprečiti ako se voće nakon ljuštenja ili usitnjavanja prelije sokom od limuna. Kiselina sprečava delovanje oksidirajućih fermenata.
Kod kuvanja i pečenja voća dolazi do sličnih promena kao i kod povrća, ali vreme omekšavanja je, uopšte uzevši, kraće. Tanji zidovi celuloznih opni voća pri termičkoj obradi lakše prskaju i sok iz ćelija lakše izlazi. Zbog velikog sadržaja vode u ćelijama, na vatri se voće smežura (naročito je to vidljivo kod pečenog voća).
Kao i kod pripremanja povrća, tako u ovom procesu može da dođe do manjeg ili većeg gubitka vitamina i mineralnih sastojaka. Zbog toga se kod pripremanje voća treba pridržavati uputstva koja važe i za pripremanje povrća. Uticaj vode, kiseonika iz vazduha i toplote treba svesti na najmanju meru.
Obrada voća
Pranju voća treba pokloniti mnogo pažnje. Pere se zbog toga da bi se sa plodova uklonili ostaci zemlje (sa jagoda, borovnica) i da bi se odstranili ostaci hemijskih sredstava za prskanje i dr. Voće treba prati u celom komadu, najbolje pod blagim mlazom tekuće vode, u rešetkastom sudu. Peteljke se skidaju posle pranja, zbog toga da se spreči gubitak voćnog soka. Odstranjuju se i oštečeni, eventualno natruleli delovi voća, a po potrebi i koštice.
Jabuke, kruške i dunje se često pre upotrebe ljušte, iako je najbolje da se pripremaju, uvek kada je to moguće, sa ljuskom. Doduše, ljuska sadrži najviše celuloze, koja je teže svarljiva, pa se ovako pripremljeno voće nebi moglo koristiti u dietalnoj ishrani, naročito onih bolesnika kod kojih su oboleli probavni organi. U ishrani zdravih ljuštenje treba izbegavati, jer se sa ljuskom odstranjuje i jedan deo korisnog voćnog mesa. Voćno meso, baš neposredno ispod ljuske, sadrži najviše vitamina C. Oljušteno i usitnjeno voće ne sme ni u kom slučaju da se dalje pere, ili, pak, ostavlja u vodi. Oljuštene jabuke, kruške, banane treba nakapati sokom od limuna i time se spreči njihovo tamnjenje. Kod pripremanja veće količine voća, oljušteno voće može se prekriti čistom salvetom koja je predhodno pokvašena u sirćetu. Za ljuštenje i sitnjenje voća treba upotrebljavati noževe i pribor koji su izrađeni od materijala koji ne rđa.
Oljušteno ili usitnjeno voće treba odmah dalje prerađivati.
Mnoge vrste voća mogu se u svežem, sirovam stanju dodavati raznim jelima i ovu mogućnost treba uvek koristiti, jer upravo ovako voće sadrži sve sastojke u nepromenjenom obliku.
..........................................................................................................................................................
Ako Vam se dopao post, podelite ga na društvenim mrežama i doprinesite da se za blog čuje dalje. Hvala! ♥
Нема коментара:
Постави коментар